Chraňte své telefony programy proti škodlivým kódům

S nástupem chytrých telefonů se pochopitelně začaly šířit i škodlivé kódy. V poslední době jsou to především známý CoinHive, anebo Lokibot či Lotoor. Dokud byly nejrozšířenější mobilní telefony bez operačního systému, a nutno podotknout, že se stále vyrábí, prakticky neexistovaly žádné vyděračské hrozby, či ovládnutí samotného přístroje nepovolanou osobou. Jediné, čím vám mohl někdo ublížit, bylo odcizení telefonu, nebo jeho používání v nestřeženém okamžiku. Pokud jste však měli svůj telefon neustále při sobě a prakticky bylo vyloučeno, že by se k němu někdo mohl přiblížit, nehrozilo žádné nebezpečí.
hlava příšery

Chytré telefony mají operační systém

Chytrý telefon se však od jeho předchůdců liší. Už samotný název napovídá, že nejde ani tak o telefonní přístroj, jako o počítací stroj – počítač. Tak, jako je dnes všeobecně známo, že stolní počítače a notebooky mají uvnitř zabudovanou základní desku, paměťové moduly, procesor, pevný nebo SSD disk a grafické rozhraní, na podobném principu jsou konstruovány chytré telefony. Například nejrozšířenější operační systém Android je v podstatě ve svém jádru operační systém Linux a Linux byl v minulosti vyvíjen na společných prvcích systému Unix.

Postupem času se lidé dovtípili, že mít doma počítač připojený k Internetu, znamená také jisté ohrožení. Bohužel v našem světě žije stále mnoho lidí, kteří páchají zločiny, a ty se nevyhýbají ani výpočetní technice. Dnes už naštěstí do povědomí lidí pronikly antivirové programy a jen málokdo riskuje tak, že by si neopatřil alespoň základní verzi, která bývá k dispozici zdarma.
binární kód

Jiná situace však vzniká u chytrých telefonů. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že drží v ruce malý počítač, a že by také měl být patřičně chráněn. Největší nebezpečí hrozí především tehdy, jestliže jej lidé využívají k internetovému bankovnictví. Často se pak stává, že oběť reaguje na podstrčenou „phishingovou“ webovou stránku, kde útočníkům předkládá přístup ke svému bankovnímu účtu. 

Pokud tedy chcete mít naprostou jistotu, že k vašemu účtu nebude mít nikdo přístup, internet banking nepoužívejte vůbec, anebo alespoň k ověřování plateb přes SMS zprávu využívejte docela obyčejný „starý“ telefon bez operačního systému, kde je velmi malá pravděpodobnost, že někdo „odchytí“ ověřovací kód.

Chraňte své telefony programy proti škodlivým kódům
Ohodnoťte příspěvek

Comments are closed.