Mobilní dům postavíte rychle, vybudujte u něj rychle i krásnou zahradu!


Stále oblíbenější mobilní domy jsou určeny stále častěji k celoročnímu bydlení.  Proč si tedy nejbližší okolí svého obydlí nevylepšit rychle zelenou zahradou?


 


Úprava terénu


Mobilní nebo modulový dům je na pozemek umístěn nejčastěji pomocí jeřábu, stavba je rychlá a většinou nijak výrazně nenaruší terén. Příprava spočívá tedy jen v jeho vyrovnání, případně navezení vhodné zeminy.


muž na louce


Rychle zeleno


Trávník je základ. Musíme rozhodnout, zda chceme bezchybný green (a stále ho opečovávat) či spíše ten blížící se louce, kde se na nás usměje i nějaká ta pampeliška nebo sedmikráska.


Půda se musí zkypřit, nechá se odpočívat  (podle možností i několik týdnů), dobré je i snížit kyselost vápnem (aby se nám v trávníku neusadily mechy)


Hodně záleží na tom, kdy se výsev rozhodneme provádět. Nesmí být moc chladno, ani moc horko. Nejvhodnější je jaro nebo pozdní léto Nesmí ale ani pršet nebo moc foukat. Když je zaseto, dostatečně uválcujeme a zalijeme.
rozkvetlá slunečnice


Kdo chce celou akci urych !lit, může si objednat pokládku zeleného travního koberce. Pozor na proschnutí, na které jsou trávníky náchylné do zakořenění, po dobu asi tří týdnů!


Zapomínat se pak se nevyplatí na pravidelné hnojení a samozřejmě sekání, které podporuje strukturu trávníku a pomáhá jeho houstnutí a dorůstání do zelena.


 


I květiny, stromy a keře lze vybrat rychlerostoucí. Tyto druhy se postarají o to, abychom měli brzy zeleno. Mohou sloužit i k tomu, že „nahradí“ volná místa na zahradě, než dorostou jejich pomalejší příbuzní.


Z kvetoucích lze doporučit letničky (slunečnice, afrikán, pelargonie) i trvalky (třapatka, astra, chryzantéma, levandule), krásné jsou i různobarevné vřesy.


Kdo je hodně netrpělivý, může oslovit odborníky ze specializovaných zahradnictví a  využít možnosti osázet část zahrady vzrostlými květinami, keři i stromy.


Lze  použít např. bloky živých plotů (habr, buk, javor, břečťan a jiné) nebo až několik metrů vysoké keře a stromy (některé druhy kalin, keřovité borovice, jalovce, tisy).


 barevný vřes


Závěrem tipy na druhy, které slibují rychlé přírustky: 


        vrby


        olše


        břízy


        katalpy


        některé topoly a javory


        popínavé druhy (loubinec, přísavník, břečťany)


4.4/5 - (7 votes)